Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Ev dekorasyonu kişiden kişiye göre değişen geniş bir alan ve bu alanla ilgili çok çeşitli fikirler bulunuyor. Önceleri evlerde klasik dekorasyonlar tercih edilirken son zamanlarda klasik evler yerini modern evlere bırakmış durumda. Bu trendle birlikte alanlar küçük de olsa hemen hemen tüm evler modern, şık ve minimal olarak tasarlanmaya başlandı.

 

Modern evler tasarlanırken malzemeden renge, desenden aksesuara kadar pek çok şey değişti. Son zamanlarda evlerimizi tasarlarken nötr ve dinlendirici renk kavramlarıyla karşılaşıyoruz ve duvarlarımızı buna göre renklendiriyoruz. Evlerimizi dekore ederken kullandığımız taş, ahşap ve cam gibi doğal malzemeler ise sık sık duyduğumuz başka kavramlar olarak karşımıza çıkıyor. Ancak her ne kadar bu malzemelere, renklere ya da aksesuarlara sahip olsanız da evinizi dekore ederken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır.

 

Odak Noktası Oluşturun

 

Evinizin şık ve modern olmasını istiyorsanız mutlaka bir odak noktası belirlemelisiniz. Odak noktası dendiğinde akıllara direkt bu alanında merkezde olması durumu geliyor fakat hayır, bu düşünce doğru değil. Odak noktası göze çarpan herhangi bir yer olabilir. Burada önemli olan odaya, mutfağa ya da banyoya girdiğinizde gözünüze çarpan bir alan olmasıdır. Kapıya en uzak köşelerde bile odak noktası oluşturmak mümkün.

 

Odak noktanızı oluşturmak için sıra dışı bir tasarım mobilya kullanabilirsiniz. Bir duvarı diğer duvarlardan farklı renk veya dokuda tasarlayarak odak noktası oluşturabilirsiniz. Mutfaklarda ise tezgah üstü rengini diğer dolaplara tamamen zıt bir renkle vurgulamak da oldukça moda.

 

Gereksiz Eşyalardan Kaçının

 

Az eşya kullanmak ev dekorasyonundaki en önemli adımlardan bir tanesi. Fazla eşya kullandığınızda evinizde bir kaos yaratırsınız ve kalabalık bir görüntü oluşur. Bu durumun oluşmaması için az eşyalarla sade şıklığı yakalayabilirsiniz. Şık bir ev için çok eşyaya ihtiyaç vardır fikri tamamen yanlış. Mobilyalarınızın yanı sıra onları tamamlayacak birkaç aksesuara yer vermek şık bir eve sahip olmak için yeterli olacaktır.

 

Doğal Malzemeler Kullanın

 

Evinizde taş, cam ve ahşap gibi doğal malzemeler tercih etmeye mutlaka özen göstermelisiniz. Bu malzemeler ne kadar çok olursa evinizin atmosferi o kadar değişir. Size sanki evde değil de doğanın içindeymişsiniz hissi vermesi için bu malzemelere daha fazla yer vermelisiniz.

 

Açık Renkler Tercih Edin

 

Ferah alanlar daha sade bir görünüm sağladığı için ev dekorasyonunda açık renkler daha çok tercih edilir. Mobilya ve duvarlarda beyaz ya da açık gri tonları kullanabilirsiniz. Bu renklerin yanı sıra mavi, lila ve yeşil de ev dekorasyonlarında sıkça tercih edilen renkler olarak karşımıza çıkmaktadır. Klasik renklerden yana değilseniz bu renkleri de düşünebilirsiniz.

 

Renk Uyumuna Dikkat Edin

 

Evlerinizin dekorasyonunda çok fazla farklı renk kullanmaktan kaçının. Canlı renkler ortamın havasını değiştirir ve şık bir görünüm sağlar. Ancak bu noktada renk uyumuna dikkat etmelisiniz. Birbiriyle alakasız çok fazla renk bulunduğunda eviniz zihninizi yorar. Perdeler ve yastıkları benzer renklerde kombinleyebilirsiniz. Duvar rengini ve aksesuarları da birbirine yakın renklerde seçerek sade şıklığı yakalamanız mümkün.

 

Zemini Sade Tutmaya Çalışın

 

Zeminin karışık görünmesi evin de karışık ve düzensiz görünmesine neden olur. Bu nedenle zemin için seçeceğiniz seramik desenlerinin de çok çizgili veya kareli olmamasına dikkat edin. Olabildiğince sade bir zemin minimalist ve modern bir ev için önemlidir. Zeminde kullanacağınız halıların çok büyük ya da çok küçük olmamasına da özen göstermelisiniz. Aynı boylarda ve nötr renkte halılar tercih etmeye çalışın.

 

Aksesuar Kullanımına Dikkat Edin

 

Çok fazla aksesuar kullanmak da ev dekorasyonunda önermediğimiz bir durumdur. Evinizde minimal ve sade şıklığı yakalamak istiyorsanız aksesuarlarınızı özenle seçmelisiniz. Çok geniş alanlarınız yoksa çok büyük nesneler seçmemeye özen gösterin. Masalarınızın üzerinde daha küçük aksesuarlar kullanabilirsiniz. Saksı, vazo ve sehpa gibi aksesuarların yerlerini ise iyi ayarlayın. Küçük aksesuarları mobilyaların ya da televizyon ünitelerinin yanına yerleştirmeye çalışın. Duvarlarınız boş da kalabilir fakat boş kalmasını istemiyorsanız duvarın rengine uygun minimal bir tablo seçebilirsiniz. Duvarlarınız için seçebileceğiniz tek aksesuar tablo değildir. Tablo yerine şık bir ayna ya da saat de tercih edebilirsiniz.

 

Piramit Dekor ile Evinizde Fark Yaratmaya Hazır Mısınız?  

 

Ev dekorasyonunda fikir sahibi olmak ve evinizi dilediğiniz şıklığa ve rahatlığa kavuşturmak için Piramit Dekor‘un işinde uzman ekibinden destek alabilirsiniz. Siz de evinizde en şık banyo, mutfak ve giyinme odalarına sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz Keşif Formu’nu doldurarak evinizde baştan yaratmak istediğiniz alana dair bilgileri bizimle paylaşın. Ölçü, proje tasarımı ve bütçe planlamasının ardından projenizi kusursuz bir şekilde sizlere teslim edelim.

 

 

 

Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor
Call Now Button
tr_TRTurkish