Piramit Dekor Küçük Ev Dekorasyonu Fikirleri

Küçük Ev Dekorasyonu Fikirleri

Bazılarımız hayat şartlarından bazılarımız ise kişisel nedenlerden ötürü çok büyük evlerde yaşamayı tercih etmeyiz. Kimimiz sürekli şehir değiştirdiği için kimimiz tek yaşamayı tercih ettiği için büyük evlere sahip olmak istemeyiz. Ancak yaşadığımız evler küçük de olsa evimizi güzel bir şekilde dekore etmek isteriz. Şıklık ve rahatlık hepimizin evimizde aradığı özellikler ve küçük evlerimizde de bu özellikleri yansıtmak isteriz.

Küçük ev dekorasyonu yapmak çoğumuz için daha kolaymış gibi görünür. Ancak küçük evlerde alan dar olduğu için kullanılacak her eşyanın fonksiyonel olması gerekir. Kullanacağınız bir eşya bile o alana büyük gelirse zaten küçük olan alanı daha da daraltırsınız ve bu durum da evinizin olduğundan küçük ve karmaşık görünmesine sebep olur. Bu nedenle eğer küçük bir eviniz varsa ve onu dekore etmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar söz konusu.

Küçük Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Küçük ev dekorasyonunda kapı ve kirişlerin açık olması evi ferahlatıp genişletir. Bu nedenle küçük evlerde açık mutfaklar öneriyoruz. Hatta yeni yapılan küçük evlerin çoğunda açık Amerikan tarzı mutfaklar yer almaktadır. Eğer mutfağınız açık değilse evinizi dekor etmeye mutfağınızı açtırarak başlamalısınız. Bu şekilde alanın daha çok ferahlayacağını göreceksiniz. Mutfak dolaplarınızda ise açık ve parlak renkler tercih etmelisiniz. Mutfak tezgahlarında ise köşeli tasarımlar kullanarak alandan tasarruf edebilirsiniz.

Daha Fazla Alan Yaratmaya Çalışın

Bazı küçük evlerde oda sıkıntısı olabilir, bu nedenle bir odada birden fazla alan yaratmak isteyebilirsiniz. Bunu yaparken çok dikkatli davranmalı ve alanları birbirinden ayırmaya özen göstermelisiniz. Örneğin küçük bir odada hem oturma alanı hem yemek alanı yaratacaksanız oturma alanı ile yemek alanının sahip olduğu yüzeyleri, renkleri ya da değiştirmelisiniz. Böylece odada boğucu değil, canlı bir ortam olacaktır. Kullanım alanlarını birbirinden ayırırken aynı zamanda farklı aksesuarlar ve ışıklandırmalar da kullanmanız mümkün.

Depolama Dolapları Dizayn Edin

Küçük evlerdeki depolama alanları da oldukça sıkıntı yaratmaktadır. Alan dar olduğu için yaptıracağınız dolapların ne kadar eşya alabildiğine ve aynı zamanda ne kadar yer kapladığına dikkat etmelisiniz. Dolap kapaklarını renklendirerek eve canlı bir hava katabilirsiniz. Özel tasarım dolaplarla hem az yere çok eşya sığdırabilir hem de modern ev görüntüsüne ulaşabilirsiniz. Depolama alanı sadece giysi odasında değil, evin her köşesinde kullanılabilir. Televizyon ünitesi, kitaplık ve raf gibi alanları da fonksiyonel bir şekilde depolama alanına dönüştürebilirsiniz.

Mobilyalarınıza Özen Gösterin

Mobilyalar küçük ev dekorasyonundaki belki de en önemli unsurlardan biridir. Evinizin fonksiyonelliği açısından çok değil, az mobilya kullanmalısınız. Her yerde mobilya olması geçiş alanınızı ve evinizi daraltır. Bu nedenle kullanışlı ve sabit mobilyalar tercih etmelisiniz.  Alandan tasarruf sağlamak için de katlanabilir mobilyaları düşünebilirsiniz. Misafirleriniz geldiği zaman yatak da olabilen bu mobilyalar görüntü kirliliği de oluşturmaz ve evleriniz derli toplu görünür.

Küçük olan evlerinizde minimalist mobilyalar kullanmaya özen göstermelisiniz. Zaten dar olan alanınıza çok büyük ve geniş mobilyalar yerleştirmek pek mantıklı olmayacaktır. Küçük ve az sayıda aksesuar kullanmak da küçük ev dekorasyonunda önemlidir.

Farklı Fikirlere Açık Olun

Eğer küçük bir eve sahipseniz evinizin her köşesini değerlendirmelisiniz. Merdiven, asma kat ve balkon gibi alanları değişik fikirlerle yeniden dizayn ederek evinizin kullanışlı birer alana dönüştürebilirsiniz. Merdiven altlarını birer kitaplık veya depolama alanı haline getirebilir ya da asma kat gibi alanları dinlenme ve okuma alanı olarak kullanabilirsiniz. Balkonunuzu salon veya oturma odanıza dahil ederek oturma alanınızı genişletebilirsiniz.

Aydınlatmayı Unutmayın

Büyük ya da küçük ev dekorasyonu hiç fark etmez her ev için aydınlatmanın iyi olmasına dikkat edilmelidir. Aydınlatmanın iyi olmadığı evler iç karartıcı bir görünüme sahip olur ve bu da zamanla sizi sıkar ve boğar. Bunun için evinizde loş ve dinlendirici ışıklar tercih etmelisiniz. Spot aydınlatmalar kullanarak hem loş ışıktan faydalanır hem de evinize farklı bir atmosfer katabilirsiniz. Ancak her ne kadar yapay ışıklandırmanın iyi olması gerekse de doğal ışığın yeri ayrıdır. Doğal ışık giren evler daha ferah ve canlı olur. Banyo dekorunuzda da kullanacağınız aydınlatmaya özen gösterin. Banyonuz küçük de olsa şık bir aydınlatmayla istediğiniz atmosfere kavuşacaktır.

Piramit Dekor ile Evinizde Fark Yaratmaya Hazır Mısınız? 

Ev dekorasyonunda fikir sahibi olmak ve evinizi dilediğiniz şıklığa ve rahatlığa kavuşturmak için Piramit Dekor‘un işinde uzman ekibinden destek alabilirsiniz. Siz de evinizde en şık banyo, mutfak ve giyinme odalarına sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz Keşif Formu’nu doldurarak evinizde baştan yaratmak istediğiniz alana dair bilgileri bizimle paylaşın. Ölçü, proje tasarımı ve bütçe planlamasının ardından projenizi kusursuz bir şekilde sizlere teslim edelim.

Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor
Call Now Button
tr_TRTurkish