Küçük Mutfak Dekorasyonu

Küçük Mutfak Dekorasyonu için öneriler & küçük mutfaklar nasıl dekore edilir

Küçük Mutfak Dekorasyonu

Değişen hayat şartlarından ötürü ya da tamamen tercih meselesi olarak küçük evler de artık oldukça tercih ediliyor. Evin küçük ya da büyük olması dekore edilmesi açısından pek de farklılık göstermez çünkü bir ev her iki türlü de dekore edilmek ister. Evin her alanı ve odası gibi mutfağı da rahat ve şık bir şekilde dekore edilmelidir. Ancak küçük mutfakların ve diğer küçük tüm alanların dekorasyonu büyük alanlara göre daha zor olabilir. Küçük alanlarda kullanılacak her eşyanın fonksiyonel olması ve alanı daraltmaması oldukça önemlidir.

Küçük Mutfak Dekorasyonu İçin Öneriler

Küçük mutfak dekorasyonunda öncelikle beyaz renkleri tercih etmelisiniz. Beyaz renk, bir mutfağın ana tonunu oluşturmalıdır. Kullanacağınız beyaz renk hem mutfağınızın sade ve ferah olmasını hem de daha büyük görünmesini sağlayacaktır. Bu nedenle küçük mutfaklarda beyaz renk kurtarıcınız olacaktır. Özellikle tezgahın ve duvarın beyaz olması işinize yarayacaktır. Ortamı renklendirmek isterseniz de farklı duvar desenlerinden faydalanabilirsiniz.

Boş Duvarları Değerlendirin

Duvarları kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Küçük mutfaklarda tek bir duvar bile boş kalmamalıdır. Ahşap raflar bu durumlarda en çok kullanılan ürünlerdir. Bu raflar hem estetik açıdan şık duracak hem de depolama açısından daha fazla alan yaratacaktır. Raf dışında metal ya da yine ahşap askılıklar da tercih edebilirsiniz. Küçük tencere ve tavalarınızı asarak bu askılıkları değerlendirebilirsiniz.

Mobilya ve Aksesuarları Dikkatli Seçin

Küçük mutfaklarda alan sorunu oldukça önemli olduğu için kapılar içeriye doğru açılmamalıdır. İçeriye doğru açılan kapılar yerine alanı daraltmayan sürgülü, şık kapılar tercih edebilirsiniz.

Mutfak küçük olduğu için tasarlanan mutfak dolapları da oldukça küçük olacaktır. Küçük dolapların en büyük sorunu ise eşyalarınızın tamamını yerleştirememenizdir. Bu nedenle modüler ve minimalist mobilyalar tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Şişe ve kavanozlarınız için ince uzun bölmeler ya da tencere ve tavalarınız için fasulye tipi dönen daha çok eşya alan mobilyalar kullanmalısınız.

Pratik aksesuarlara olabildiğince yer vermeye çalışın. Örneğin baharatlıklarınızı ya da bakliyat kutularınızı kolay kullanım mekanizmasına sahip olanlardan seçmelisiniz.

Mutfağınız eğer çok ufak değilse bir köşe takımı ile keyifli bir ortam yaratabilirsiniz. Kullanacağınız takımın köşe takımı olmasına ve ortasına küçük bir masa yerleştirmeye dikkat edin. Sahip olduğunuz dar alanı etkili kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Küçük Mutfak Düzenleme İpuçları

Küçük mutfakları düzenlemeye ilk olarak renklerden başlamalısınız. Koyu ve boğucu renkler yerine açık renkler tercih etmelisiniz, böylece mutfağınız olduğundan daha büyük görünür. Mobilyalarınız ise kullanışlı ve fonksiyonel mobilyalardan oluşmalıdır. Mobilyalarınız depolama ve estetik açıdan birbirlerini tamamlamalıdır.

İşlevselliğe Önem Verin

Duvar raflarını kesinlikle ama kesinlikle kullanmalısınız. Ahşap ya da estetik açıdan daha farklı raflar da tercih etmeniz mümkün. Ancak bu raflar mutfağınıza ayrı bir hava katacaktır. Çekmece organizatörleri de mutfağınızda işinizi çok kolaylaştıracak bir başka düzenleyici olarak karşımıza çıkıyor. Karışık ve dağınık çekmeceler hiç hoş bir görüntü oluşturmayacağı gibi aradığınızı bulmak da çok zor olacaktır. Bu nedenle çekmece düzenleyicileri bir mutfağın olmazsa olmazlarındandır.

Mutfağınızı Kişiselleştirin

Mutfağınızda kitaplık kullanarak daha otantik bir ortam oluşturabilirsiniz. Bu kitaplığı sadece kitaplarınızı koymak için değil, baharatlık ya da minik aksesuarlarınızı koymak için de kullanabilirsiniz.

Tekerlekli mutfak adası, yeterli alanınız var ise mutfağınızda çok hoş duran bir başka aksesuar olarak yerini alacaktır. Ancak bu ada mutfaktaki yerinizi daraltmamalıdır. Askı sepetler kullanmak da mutfağınızı derli toplu gösterir ve yine depolama açısından size daha fazla alan sağlar. Bu gibi düzenleme ipuçlarıyla küçük mutfaklarınız daha düzenli ve geniş alanlara sahip olabilir.

Piramit Dekor ile Evinizde Fark Yaratmaya Hazır Mısınız? 

Ev dekorasyonunda fikir sahibi olmak ve evinizi dilediğiniz şıklığa ve rahatlığa kavuşturmak için Piramit Dekor‘un işinde uzman ekibinden destek alabilirsiniz. Siz de evinizde en şık banyo, mutfak ve giyinme odalarına sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz Keşif Formu’nu doldurarak evinizde baştan yaratmak istediğiniz alana dair bilgileri bizimle paylaşın. Ölçü, proje tasarımı ve bütçe planlamasının ardından projenizi kusursuz bir şekilde sizlere teslim edelim.

Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor
Call Now Button
tr_TRTurkish