Mutfak Dekorasyonu Fikirleri<

Mutfak dekorasyonu gerek işlevsellik gerek estetik açısından oldukça önem verilen bir konudur. Çoğu ev dekore edilirken mutfaklar da bu dekorasyondan nasibini alır. Bu kadar çok talep gördüğü için de ortaya pek çok mutfak dekorasyon tarzı çıkmıştır.

U Tipi Country Mutfak

Country tarzındaki dekorasyon, kırsal dekorasyonu temsil ediyor ve bu tarzdaki en önemli unsur olarak doğallık karşımıza çıkıyor. Country mutfakların ortak özellikleri ise samimiyet, doğallık ve sıcaklık barındırmasıdır. Bu trend eski bir tarz olduğu için nostaljik bir dokuya da sahiptir.

Country stili Amerikan, İngiliz ve Fransız tarzı olmak üzere üçe ayrılır. Amerikan tarzı country mutfakta sıcak ve doğal bir ortam yaratmak için kaba hatlar kullanıyoruz. İngiliz tarzında ise daha minimalist, sade ve şık desenlerle samimi bir ortam oluşturmak hedeflenir. Fransız tarzı country stili ise daha ince işçiliğe sahip şık görünümü ile ön plana çıkar.

Country stilinde rustik tarz da oldukça hakimdir. Ahşap ve ağaç tasarımların kullanıldığı mutfaklarda Akdeniz esintisini çok sık görüyoruz. Renk olarak güneşin ve denizin renklerinin kullanıldığı bu mutfaklar yenilikçi tarzı oldukça benimsemektedir. Samimi ve sıcak bir hava oluşturmak için ise kapalı ve kapaklı raflar yerine açık raflar daha çok tercih ediliyor.

Ada Tipi Mutfak

Amerikan mutfak olarak da bilinen ada tipi mutfak, salon ve mutfağın bir arada kullanıldığı, mutfağın duvarlarla örülmediği ve kolon ve kirişlerin açık bırakıldığı bir mutfak tipidir. Mutfak dekorasyonunda oldukça sık tercih edilen ada mutfak tipinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar ölçütlerdir. Çalışma üçgeni olarak da bilinen buzdolabı, bulaşık makinesi ve ocağın 7 metrekarelik bir üçgen içinde olması gerekir. Aynı zamanda ocak ve tezgah arasındaki mesafe de doğru ölçütlerde olmalıdır.

Ada mutfaklar, mutfağın işlevselliğini ve fonksiyonelliğini arttırmaktadır. Ada seçiminizi yaparken modern ve işlevsel olmasına dikkat etmelisiniz. Musluğunuzu adanın olduğu kısma alabildiğiniz gibi adanızı sadece tezgah ve dolap olarak da tercih edebilirsiniz. Adada kullanacağınız malzemenin ise uzun ömürlü olması gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız.

Ada mutfaklar estetik açıdan çok hoş göründüğü gibi işlevsellik ve depolama açısından da oldukça kullanışlıdır. Dolap ve çekmeceler konusunda ekstra alanlar bu adalara yerleştirilebilir ve az alan sorunu çözülmüş olur.

Sadece çok büyük mutfaklarda ada olabilir düşüncesi ise doğru değildir. Ancak burada çok küçük mutfaklardan da bahsetmiyoruz. Ada mutfakların yerleştirilmesi için gereken minimum boş alan 240 cm uzunluğunda ve 220 cm genişliğinde olmalıdır. Yerleştireceğiniz adanın ortalama boyutu ise 80×60 cm olmalıdır ve adayı yerleştirdikten sonra etrafında dolaşılabilecek alanların kalması gerektiği unutulmamalıdır. Çünkü adanın en önemli özelliği ferah ve geniş alanlar yaratmaktır.

Modern Mutfak

Modern mutfaklar son zamanlarda hazır mutfaklar olarak tasarlanıyor. Evinizin şekline uyduğu takdirde beğendiğiniz mutfağı istediğiniz dekorasyon şirketinden hazır olarak satın alıyorsunuz ve evinize monte işlemi gerçekleşiyor. Bu şekilde hazır olarak dizayn edilmiş mutfakların hepsi modern mutfak tasarımına göre düzenlenmiş mutfaklardır.

Modern mutfak tasarımlarının içeriğine baktığımızda ise genel olarak ankastre uyumlu olduklarını görüyoruz. Mat renkler, pastel ve gri tonları ise modern mutfaklarda en sık tercih edilen renkler arasında yerini alıyor. Bu dekorasyonda önemli bir diğer nokta ise metal kullanımıdır. Metal ve metalik tonlar hem renk açısından hem de kullanılan mobilya ve aksesuarlar açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Modern mutfak stilinde bir mutfak tercih etmişseniz seçeceğiniz aksesuarların da bu mutfağa uygun olması gerekmektedir.

Piramit Dekor ile Evinizde Fark Yaratmaya Hazır Mısınız? 

Ev dekorasyonunda fikir sahibi olmak ve evinizi dilediğiniz şıklığa ve rahatlığa kavuşturmak için Piramit Dekor‘un işinde uzman ekibinden destek alabilirsiniz. Siz de evinizde en şık banyo, mutfak ve giyinme odalarına sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz Keşif Formu’nu doldurarak evinizde baştan yaratmak istediğiniz alana dair bilgileri bizimle paylaşın. Ölçü, proje tasarımı ve bütçe planlamasının ardından projenizi kusursuz bir şekilde sizlere teslim edelim.

Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor
Call Now Button
tr_TRTurkish