Mutfak Dekorasyonunun Püf Noktaları

Mutfak Dekorasyonunun Püf Noktaları

Mutfak Dekorasyonu

Mutfak dekorasyonu, evlerdeki her alan gibi düzenlenmesi konusunda özen gösterilmesi gereken önemli bir yerdir. Özellikle Amerikan mutfak tarzı evlerde mutfaklar salonla birleştiği için dekorasyonuna daha çok dikkat etmek gerekir. Bu gibi durumlarda yaratılacak olan odak noktası mutfak bile olabilir.

Mutfaklar sadece yemek yapılan yerler olarak algılanmamalıdır; çünkü aynı zamanda sosyalleşmek için de kullanılan yerlerdir. Mesela sevdiklerinizle birlikte içilen sabah kahveleri için mutfaklarda ayrı bir bölüm yaratmak son zamanlarda oldukça revaçta olan bir durumdur. Üstelik bu alanlar sadece kahve içmek için değil, daha pek çok şey için de kullanılır. Ancak bu alanları yaratmak için olabildiğince fonksiyonel davranmak gerektiğini söylemeyi unutmayalım.

Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Pek çok mutfak dekorasyon stili vardır ancak bu stillere bağlı kalmak zorunda değilsiniz. İstediğiniz tarzda, şıklıkta ya da sadelikte bir mutfak yaratabilirsiniz. Evinizdeki alana göre hazır mutfak seçerek onu monte ettirebilir ya da mutfağınızı oluşturan parçaların tamamını kendi zevkinize göre seçebilirsiniz. Son zamanlarda seçim aşaması daha kolay ve rahat olduğu için hazır mutfaklar sıklıkla tercih ediliyor. Fakat tamamen kendi tarzını yansıtmak isteyenler ise dolapları, tezgahı ve diğer bütün parçaları tek tek seçerek kendi tarzlarına göre bir mutfak tasarlıyor.

Renk Uyumuna Dikkat Edin

Genellikle mutfaklarda kahve ve krem tonlarını görürüz. Daha sade bir mutfak tercih etmek isteyenler için ise siyah-beyaz tonlarını öneriyoruz ve renk karmaşasından uzak durulması gerektiğini vurguluyoruz. Mutfağının ön plana çıkmasını isteyenler ise siyah ya da kırmızı gibi daha canlı ve parlak tonlar kullanmalıdır.

Malzeme Seçimine Özen Gösterin

Tezgah seçimi mutfak dekorasyonunun olmazsa olmazıdır. Büyük ve kullanışlı tezgahlar mutfaktaki hareket alanını arttıracak ve sizlere kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Mutfaktaki alanınız küçük olsa bile tezgahların büyük ya da köşeli olmasına dikkat etmelisiniz. Tezgahınızda kullanacağınız malzemenin uzun ömürlü ve dayanıklı olması da önemlidir.

Mutfak zeminlerinin ise yine aynı şekilde dayanıklı malzemelerden yapılması gerekir. Olası su taşması gibi durumlarda zeminlerin çok zarar görmemesi sizin her anlamda işinizi kolaylaştırır.

Mutfak Dekorasyonunun Püf Noktaları Nelerdir?

Mutfak dekorasyonu yaparken alanları doğru kullanmak en önemli noktadır. Fonksiyonel şekilde bir mutfak tasarımı yaptığınız takdirde daha çok ve geniş alan yaratmış olacaksınız. Köşeli tasarımlar tercih ederek fonksiyonelliğinizi arttırmanız mümkün.

Depolama alanlarında da olabildiğince pratik ve kullanışlı alanlar yaratmalısınız. Bu şekilde işinizin çok daha kolay olduğunu göreceksiniz. Mutfak dolaplarınızı geniş fasulye tasarımlardan yana kullanmanız tava, tencere vb. eşyaları çıkartırken sizi çok fazla zorlamaz ve daha fazla alan yaratır.

Bütünlüğü Sağlayın

Mutfakta yemek masası tercih edecekseniz mutlaka dolaplarla ve diğer mobilyalarla uyumlu bir masa kullanmalısınız, aksi takdirde bütün ambiyans bozulur. Yemek masasının yanı sıra minimalist bir mutfak tercih ederseniz hoş bir köşe de yaratabilirsiniz.

İşlevsel Alanlar Yaratmaya Çalışın

Mutfak rafları konusunda ise ilk dikkat etmeniz gereken şey işlevsellik. İşinizin kolaylaşacak olması estetik kaygıdan daha önemlidir. Fakat bu konuda endişelenmenize gerek yok, hem işlevsel hem de estetik açıdan çok şık duran pek çok raf mevcut. Unutmayın; mutfağınızdaki her alanı etkili kullanmalısınız. Ölü alan olarak adlandırılan boş alanları fonksiyonel raflarla değerlendirebilirsiniz.

Aydınlatmayı Unutmayın

Son olarak da aydınlatmayı ihmal etmemelisiniz. Avize seçiminizi en sona bırakarak mutfağınız için en uygun avizeyi seçmelisiniz. Avize dışında spot ışıklardan yararlanmanız da şık bir mutfağa kavuşmanızı sağlayacaktır.

Piramit Dekor ile Evinizde Fark Yaratmaya Hazır Mısınız? 

Ev dekorasyonunda fikir sahibi olmak ve evinizi dilediğiniz şıklığa ve rahatlığa kavuşturmak için Piramit Dekor‘un işinde uzman ekibinden destek alabilirsiniz. Siz de evinizde en şık banyo, mutfak ve giyinme odalarına sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz Keşif Formu’nu doldurarak evinizde baştan yaratmak istediğiniz alana dair bilgileri bizimle paylaşın. Ölçü, proje tasarımı ve bütçe planlamasının ardından projenizi kusursuz bir şekilde sizlere teslim edelim.

Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor
Call Now Button
tr_TRTurkish