Ev Dekorasyonunda sık yapılan hatalar

Ev Dekorasyonunda En Sık Yapılan Hatalar

Eviniz, kendinizi en rahat hissettiğiniz ortamdır ve bu her birey için geçerlidir. En rahat hissettiğiniz ortamı daha da güzelleştirmek için elinizden geleni yapmak istersiniz ve bu nedenle ev dekorasyonları için fikirler araştırmaya ve düşünmeye başlarsınız. Evinizin büyüklüğüne, zevklerinize ve isteklerinize göre bu fikirler çeşitlilik gösterebilir. Çoğu zaman dekorasyonu yapılmış evlerin kişinin karakterini, kişiliğini ve zevkini yansıttığı görülür. Nasıl bir ev dekorasyonu yapmak isterseniz yapın dikkat etmeniz gereken pek çok önemli detay vardır.

Ev dekorasyonunda alanın genişliğine göre eşyaların büyüklüğü önemlidir. Çünkü şık bir evde alanın daralmaması vazgeçilmez bir ölçüttür. Bunun dışında aydınlatma ve renk uyumu da ev dekorasyonu için önemli unsurlardır. Aydınlatmayı düzgün yapmadığınız için ışık size yetersiz ya da fazla gelir. Her iki durumda da gözünüz yorulur ve bu da baş ağrılarına sebep olabilir. Renk uyumunu yakalayamadığınız takdirde ise evinizde bir bütünlük sağlayamazsınız. Aldığınız bütün eşya ya da mobilyalar birbirinden ayrı parçalarmış gibi veya evinize ait değilmiş gibi görünebilir. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için ev dekorasyonunuzu iyi yapmalı ve en sık yapılan hatalardan kaçınmalısınız. Bu noktada uzman bir iç mimardan destek almak da seçenekleriniz arasında bulunmaktadır.

Gereksiz Eşyalardan Kaçının

Evinizi dekore ederken en sık yaptığınız hatalardan biri çok fazla eşya kullanma eğilimidir. Evinizde kullandığınız renge uygun her türlü aksesuarı ya da mobilyayı almak istemeniz tabi ki çok doğal ancak bu eşyaların hepsini aldığınızda onları yerleştirecek alan bulamayabilirsiniz. Her nesneyi yerleştirdiğinizde ise çok dip dibe olacak ve ortam kalabalıkmış gibi görünecektir. Bu durum da hem evinizdeki rahat ortamı bozabilir hem de sizi mutsuz edebilir.

Özellikle alanınız küçükse eşya ve mobilya kullanımına daha fazla dikkat etmelisiniz. Oturma grubunuzu odanın boyutuna göre seçmeli ve alanı daraltmamasına özen göstermelisiniz. Aksesuar seçiminde ise az eşya almalısınız ki ortam dağınık ve kalabalık görünmesin.

Ofis Tasarımı Tercih Etmeyin

Evinizde olabildiğince samimi ve rahat bir ortam yaratmaya çalışın. Çünkü en rahat hissettiğiniz yer eviniz olmalıdır. Dışarıda bütün gün çalışıp yorulup günün sonunda stresinizi atmak istediğiniz evinizde olabildiğince rahat hissetmelisiniz. Bu rahatlık hem bedeninizi hem de ruhunuzu dinlendirecektir. Bu nedenle salon takımınızda ya da oturma grubunuzda ofis tasarımı tercih etmemenizi öneriyoruz. Bu tarz tasarımlar rahat olmayacağı gibi aynı zamanda size evinizde değilmişsiniz de ofisteymişsiniz gibi hissettirecektir. Böyle bir eve geldiğinizde hala çalışıyormuş gibi düşünerek rahat bir nefes alma şansınız olmayabilir. Ancak evinizin bir odasını home office tarzında dizayn etmek isterseniz tabii ki bu konsepte uygun mobilyalar tercih edebilirsiniz.

Tekli Mobilyalar Tercih Etmeyin

Salonunuzda ya da oturma odanızda kullanacağınız mobilyaların bir grup olmasına dikkat etmelisiniz. Her bir koltuğu tek tek alırsanız bütünlüğü yakalamanız zorlaşır. Oturma grubunuzu bir takım olarak alırsanız ortama daha çok uyum sağlar.

Oturma grubunuzu takım olarak almalısınız demek hiç tekli koltuklara yer vermemelisiniz demek olarak algılanmamalıdır. Çünkü salonda ya da başka herhangi bir odada odak noktası oluşturmak için farklı renk ve farklı tasarımlara sahip tekli koltuklar tercih edebilirsiniz.

Çok Fazla Renk Kullanmayın

Evinizde karmaşık ve kalabalık bir düzene neden olmak istemiyorsanız fazla renk kullanmamaya özen göstermelisiniz. Ancak fazla renk kullanmamak demek zıt renkler kullanmayın demek değildir. Zıt renklerle çok uyumlu ve şık dekorasyonlar yaratabilirsiniz. Fakat sürekli farklı renk kullanmak gözü yorabilir ve ortamda karışıklığa neden olabilir. Bunu da göz önünde bulundurarak olabildiğince minimum renk kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Sürekli Aynı Renkleri Kullanmayın

Dekorasyon yaparken çok fazla renk kullanmamanız gerekir ancak sürekli aynı renkleri de kullanmamalısınız. Aynı renkler ortamı sıkar ve boğar. Renkleri biraz çeşitlendirmeniz ortamın daha canlı ve samimi olmasını sağlar. Özellikle zıt renkleri bir araya getirerek kendiniz ve aileniz için şık ve uyumlu bir ev yaratabilirsiniz.

Piramit Dekor ile Evinizde Fark Yaratmaya Hazır Mısınız? 

Ev dekorasyonunda fikir sahibi olmak ve evinizi dilediğiniz şıklığa ve rahatlığa kavuşturmak için Piramit Dekor‘un işinde uzman ekibinden destek alabilirsiniz. Siz de evinizde en şık banyo, mutfak ve giyinme odalarına sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz Keşif Formu’nu doldurarak evinizde baştan yaratmak istediğiniz alana dair bilgileri bizimle paylaşın. Ölçü, proje tasarımı ve bütçe planlamasının ardından projenizi kusursuz bir şekilde sizlere teslim edelim.

 

Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor
Call Now Button
tr_TRTurkish