Mutfak Dolapları Nasıl Seçilmelidir

Mutfak Dolapları Nasıl Seçilmelidir?

Mutfak, bir evin olmazsa olmazıdır çünkü evde geçirilen zamanın neredeyse çoğu mutfakta geçer. Yemek yapmak gibi uzun süren aktivitelerin hepsi mutfakta yapılır. Bu nedenle insanlar mutfaklarında rahat olmak ve huzurlu hissetmek isterler. Geniş tezgahlar ve bolca saklama alanı olması çoğu insan için oldukça önemlidir. Özellikle işlerin kısa bir sürede yapılıp zamandan tasarruf edilebilmesi için rahat ve bol saklama alanı bulunduran mutfaklar tercih edilir. Mutfağınız küçük olsa bile dekorasyonunu işlevselliği ön planda tutarak yapmalısınız. Mutfakta öncelik işlevsellikten yana olmaktır ancak daha sonra dekorasyona geçebilirsiniz.

Bir mutfağı işlevsel kılabilmek için iki unsur ön plana çıkıyor. Birincisi saklama alanlarının genişliği ve fazla olması, ikincisi ise tezgahların olabildiğince geniş olmasıdır. Küçük mutfağa sahip olanlar iki durumu da yapamayacaklarını düşünürler fakat bu doğru bir algı değildir. Küçük mutfaklarda da elbette işlevsellik ön plana çıkarılabilir. Bu durumda mutfak dolaplarınızı ve tezgahlarını nasıl seçeceğiniz önemlidir. Bazı detaylara dikkat ederek hem işlevselliği hem de estetikliği yakalayabilirsiniz.

Estetik Tasarımlar

Mutfak dolaplarında estetik algısı önemlidir. Mutfağınıza girdiğinizde dolapların ve dolap kapaklarının sizi etkilemesi gerekir. Bu noktada seçeceğiniz mutfak dolabı modelleri sizin tercihinize göre değişiklik gösterebilir. İster düz modeller ister geometrik şekilleri olan modeller seçebilirsiniz. Daha şık ve zarif bir mutfağa sahip olmak için ise mutfak dolaplarınızın kapaklarını cam modellerden yana tercih edebilirsiniz.

Doğru Tasarım

Mutfağınızın işlevsel ve estetik görünmesini istiyorsanız önce mutfağınızın şeklini belirledikten sonra mutfağınıza göre doğru tasarımlar tercih etmelisiniz. Mutfağınız köşeli bir yapıdaysa köşeli tezgahlar ve mutfak dolapları hem estetik hem de saklama alanı açısından işlevsel olacaktır. Mesela ince ve uzun mutfaklara sahipseniz dolaplarınızı bu doğrultuda yaptırmanız gerekir.

Ölü Alan Bırakmayın

Mutfak dekorasyonunda açıkta kalan boş alanlar ölü alan olarak isimlendirilir. Mutfağınızda ölü alan bulunması pek istenmeyen bir durum olarak karşımıza çıkar. Çünkü ölü alanlar en güzel ve en doğru şekilde değerlendirilmeye müsait alanlardır. Mutfağınız küçükse ölü alan bırakmadan köşeli bir mutfak tezgahı ve fasulye dolaplarla rahatlıkla işlevselliği yakalayabilirsiniz. Tasarımınızı farklılaştırarak kişiselleştirmek ise tamamen sizin zevkine kalmış.

Büyük mutfaklara sahipseniz eğer ölü alan bırakmaktan özellikle kaçınmalısınız. Boşta kalan ölü alanları mutfağınıza canlılık katacak bir odak noktası oluşturarak değerlendirebilirsiniz. Odak noktası oluşturmak için değişik fikirler üreterek mutfağınıza hareket ve canlılık kazandırabilirsiniz. Örneğin oturma köşesi oluşturmanız mutfağınıza sevimli ve huzurlu bir hava katabilir. Bunun dışında boş olan alana bir kitaplık eklemeniz ve birkaç aksesuarla süslemeniz de mutfağınızda otantik bir hava yaratabilir. Bunun gibi pek çok fikirle mutfağınızın havasını değiştirebilirsiniz.

Düz Tasarımlar

Mutfağında hareket ve farklılık arayanların aksine düz tasarımlarla da mutfağına canlılık katmak isteyenler oldukça fazla. Bu nedenle farklı geometrik şekiller yerine düz mobilyalar tercih edebilirsiniz. İnce uzun bir mutfağa ince uzun dolap tasarımları kullanabilirsiniz. Böylece düz tasarımlar kullanarak mutfağınızda geniş ve estetik alanlar yaratabilirsiniz.

Cam ve Ahşap

Mutfağınıza farklı bir hava katmak için ahşaptan da yararlanabilirsiniz. Doğallıktan yana olanlar için ahşap her zaman en çok başvurulan malzemedir. Mutfak dolaplarınızın bir kısmında ahşap malzemeleri tercih edebilirsiniz. Diğer bir kısmında ise tercihinizi camdan yana kullanabilirsiniz. Ahşap ve cam malzemenin uyumu mutfağınıza ayrı bir hava katacaktır.

Mutfak Adası

Mutfağınızın büyüklüğüne göre ada mutfak tercih edebilirsiniz. Ada mutfak tercih edebilmeniz için mutfağınızın alanını daraltmayacak bir şekilde olması gerekir. Özellikle mutfağınıza ada yerleştirildikten sonra geçiş alanınızın daralmamasına dikkat etmelisiniz. Unutmayın, bir mutfakta öncelik işlevselliktir, estetik kaygısı ise daha sonra gelir. Ada koymaya müsait bir mutfağınız varsa istediğiniz malzemeyi tercih edebilirsiniz ancak bu tercih mutfağınızın geri kalanıyla da uyum içinde olmalıdır.

Piramit Dekor ile Evinizde Fark Yaratmaya Hazır Mısınız?

Ev dekorasyonunda fikir sahibi olmak ve evinizi dilediğiniz şıklığa ve rahatlığa kavuşturmak için Piramit Dekor‘un işinde uzman ekibinden destek alabilirsiniz. Siz de evinizde en şık banyo, mutfak ve giyinme odalarına sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz Keşif Formu’nu doldurarak evinizde baştan yaratmak istediğiniz alana dair bilgileri bizimle paylaşın. Ölçü, proje tasarımı ve bütçe planlamasının ardından projenizi kusursuz bir şekilde sizlere teslim edelim.

 

Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor
Call Now Button
tr_TRTurkish