mutfak tadilatı

Mutfak Tadilatı Nasıl Yapılmalıdır?

Mutfak, gün içerisinde sayısız kez uğradığımız bir alandır. Özellikle ev hanımları için mutfakta geçirilen süre neredeyse günün yarısını kaplamaktadır. Durum böyle olunca mutfakların estetik, kullanışlı ve fonksiyonel olması oldukça önemlidir. Yemekleri hazırladığımız yer olması açısından evde hijyene en çok dikkat edilen yerler arasındadır. Kullandığımız temizlik malzemeleri, sıvı, sıcak ve buhar dolayısıyla mutfaklar zaman zaman kullanışsız bir hal alabilmektedir. Böyle durumlarda tercih edilen ilk yol mutfak tadilatlarıdır.

Tüm mutfak tadilatı için izlenilen bir sıra bulunmaktadır. Bu sıra dolap ve tezgahın sökülmesiyle başlar. Ardından zemindeki seramikler sökülerek su tesisatı ve elektrik tesisatı doğru bir şekilde döşenir. Tesisat işlemi tamamlandıktan sonra bölümlerin sırasıyla sıvası, alçısı, boyası ve isteğe bağlı olarak duvar kağıdı kaplama işlemi gerçekleştirilir. Sonrasında yine isteğe bağlı olarak tezgah üzerine seramik döşenebilir. Son olarak ise gerekli mobilyalar monte edilerek mutfak tadilat işlemi tamamlanmaktadır.

Mutfak Tadilatı Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Eğer mutfağınız tamamen tadilata girecekse, en kullanışlı ve en ergonomik şekilde tadilat tasarlanmalıdır. Üst dolapların yüksekliği ve özellikle tezgah yüksekliği kişiye göre kullanılabilir ölçüde olmalıdır. Tezgah belirli bir ölçüye göre kesilip hazırlanacağından, doğru ölçüyü verdiğinizden emin olmalısınız. Bu konuda yetkili kişilerden yardım da alabilirsiniz.

Mutfak genişletmesi yapılacaksa eşyaları doğru bir şekilde dizayn etmeli ve ona göre karar verilmelidir. Mutfak dolaplarınızın renginden ve şeklinden memnunsanız, tezgah alt tonunu da aynı şekilde seçebilirsiniz. Böyle bir uyum mutfağınızın daha estetik durmasını sağlayacaktır.

En Çok Tercih Edilen Mutfak Tadilatları

Tüm mutfak tadilat yapılmayacaksa, genelde tercih edilen tadilat türleri tesisat değişimi, tezgah değişimi, dolap değişimi, mutfak genişletme, taban döşeme ve duvar yenileme şeklindedir. Asıl ihtiyacınıza karar verdikten sonra yapılması gereken ilk iş güzel bir tasarımdır. Mimarlar artık kolaylıkla üç boyutlu tasarım sunabilmekteler, dolayısıyla isteğinizi onlara açıkladıktan sonra sizler için üç boyutlu bir tasarım hazırlamalarını sağlayarakmutfağınızın yeni halini daha net bir şekilde görebilirsiniz.

Mutfak Tadilatı Kaç Gün Sürer?

Mutfak tadilatlarının kaç gün süreceği genel anlamda mutfağınızın büyüklüğüne, çalıştığınız firmaya ve hangi tadilatların yapılacağına göre değişmektedir. Kırma işlemi ve tesisat yenileme işlemi diğer türlere göre nispeten daha fazla zaman alan işlemlerdir. Mutfak tadilatları evin diğer bölümlerine göre daha ince işçilik isteyen tadilatlardır. Dolayısıyla iş teslimi de uzun sürebilmektedir. Genellikle mutfak tadilatları 15 gün içerisinde tamamlanmaktadır. Bu süre, siparişi verilen eşyaların adrese varışını ve montajını da içerir. Eğer kendi eşyalarınızı kullanmaya devam edecekseniz, bu süreyi bir hafta gibi bir zamana indirmek mümkün olabilmektedir.

Mutfağı Nasıl Kullanışlı Hale Getirebiliriz?

Mutfak için tadilat işine girildiyse asıl amaç mutlaka daha kullanışlı bir hale getirmektir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Bunlar; mutfak dolapları için malzeme seçimi, dolapların sahip olacağı çekmece sayısı ve düzeni, tezgahın yapısı ve modeli ve diğer mutfak mobilya seçimleridir. Bunlara ek olarak dolap altlarında bulunan priz tesisatı da ocak ve lavaboya göre dizayn edilmeli ve herhangi bir tehlike yaratmayacak şekilde yerleştirilmelidir. Mutfak duvarları ise nem ve buhardan etkilenebilen bölümler olduğu için düzenli aralıklarla boyasını yeniletmek yerine, silinebilir duvar kağıtları da tercih edebilirsiniz. Böylece mutfağınızı rahatça temizleyebilir ve daha az masrafla hijyenik bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Piramit Dekor ile Evinizde Fark Yaratmaya Hazır Mısınız? 

Ev dekorasyonunda fikir sahibi olmak ve evinizi dilediğiniz şıklığa ve rahatlığa kavuşturmak için Piramit Dekor‘un işinde uzman ekibinden destek alabilirsiniz. Siz de evinizde en şık banyo, mutfak ve giyinme odalarına sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz Keşif Formu’nu doldurarak evinizde baştan yaratmak istediğiniz alana dair bilgileri bizimle paylaşın. Ölçü, proje tasarımı ve bütçe planlamasının ardından projenizi kusursuz bir şekilde sizlere teslim edelim.

Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor
Call Now Button
tr_TRTurkish