Mutfaktaki Renk Kombinasyonu Nasıl Sağlanmalıdır

Mutfaktaki Renk Kombinasyonu Nasıl Sağlanmalıdır?

Mutfak bir evdeki en önemli alanlardan biridir çünkü gününüzün çoğunluğu mutfakta geçer. Kahvaltı, öğlen ve akşam yemeklerinin hazırlanma aşaması oldukça uzun süreçlerdir. Bu durumların yanı sıra mutfak keyif yapmak için de tercih edilen bir alan olarak karşınıza çıkabiliyor. Ailenizle, komşularınızla ya da en sevdiğiniz insanlarla kahve eşliğindeki sohbetler genellikle mutfakta yapılır. Bu nedenle mutfak dekorasyonu özellikle önem verilen bir alandır.

Mutfak dekorasyonu yaparken pek çok şeye dikkat etmelisiniz. Alanınızın genişliği, renklerin uyumu ve kullandığınız malzemeler gibi pek çok unsur mutfak dekorasyonu için can alıcı adımlardır. Bu süreçte ilk adım olarak öncelikle nasıl bir mutfak istediğinize karar vermelisiniz. Minimal, şık ve modern mutfaklardan birini tercih edip malzemelerinizi ona göre seçmelisiniz. Malzemelerinizi de seçtikten sonra ana bir renk teması belirlemelisiniz. Geri kalan tüm mobilya ya da aksesuarlarınızı da bu ana renge göre seçmelisiniz. Mutfağınızdaki renklerin birbiriyle uyumlu olması ortamdaki bütünlüğü sağlamanıza yardımcı olur. Seçeceğiniz renkler birbiriyle uyumlu olmalıdır ancak aynı tonlarda olmak zorunda değildir. Mutfağınızı tek bir renk seçerek farklı tonlarında dekore edebileceğiniz gibi zıt renklerle de uyumu yakalayabilirsiniz.

Gri Mutfak Dekorasyonu

Gri mutfak dekorasyonu özellikle son yıllarda oldukça revaçta olan bir tercih. Gri renk insanlara zarafet, saygı ve incelik gibi duyguları çağrıştırır. Bu nedenle mutfaklarınızda çok sık tercih edilen bir renk olarak ön plana çıkar. Ana renk olarak griyi seçerseniz bunu grinin tonlarıyla kombinleyebilirsiniz. Açık ya da koyu gri tonlarını kullanarak mutfağınızı dekore edebilirsiniz. Griye yakın olan ve en çok yakışan renklerden biri de siyahtır. Dilerseniz koyu gri ve siyah tonlarında çok şık bir mutfak dizayn etmeniz mümkün.

Gri rengi sadece kendi tonları ve siyahla kullanmak bazılarına boğucu gelebilir. Bu nedenle ortamı neşelendirmek isteyebilirsiniz. Bu noktada beyaz renkten faydalanabilirsiniz. Beyaz renk girdiği her ortamı ferahlatacak ve boğucu olmaktan kurtaracaktır. Gri ve beyaz ağırlıklı mutfaklarda da uyumlu bir bütünlük sağlamanız mümkün. Ancak zıt renklerle de elbette uyum yakalayabilirsiniz. Gri ile fuşya, kırmızı, pembe ve mor renklerini kombinleyebilirsiniz. Bu renkler size pek olağan gibi gelmese de gri ile yarattığı uyumu görünce çok şaşıracaksınız.

Beyaz Mutfak Dekorasyonu

Beyaz, hijyeni, temizliği, düzeni ve ferahlığı çağrıştırdığı için mutfaklarda en çok tercih edilen renktir. Aynı zamanda beyaz rengin kullanıldığı mutfaklarda alan olduğundan daha geniş görünür ve insanlar daha rahat hisseder. Mutfağınızı baştan aşağı sadece beyaz renk kullanarak dekor edebilirsiniz fakat başka renklerle birlikte de kullanmanız mümkün. Ana temanız beyaz olduğu sürece istediğiniz her rengi beyazla birlikte kullanabilirsiniz. İsterseniz siyah ve gri tonlarını birlikte kullanabilir isterseniz kırmızı, sarı ve pembe gibi tamamen zıt renklerle mutfağınıza canlılık katabilirsiniz.

Mor Mutfak Dekorasyonu

Mor, insanın kendine olan güvenini harekete geçirme özelliğine sahip bir renktir. Farklı tonlarında kullanıldığında farklı hisler de uyandırabilir. Mesela leylak ve lavanta gibi tonları ferahlık hissi sağlar. Duvarlarınızı bu açık tonlardan biri ile boyayabilirsiniz ve mutfağınıza her girdiğinizde dinlendirici hisse kavuşabilirsiniz. Morun bu açık tonları dinlendirici renkler olarak da isimlendirilir.

Morun koyu tonlarını kullanarak da bir mutfak dizayn edebilirsiniz. Bu kez sizde uyandıracağı duygular ise zarafet, zenginlik ve şıklık gibi duygular olacaktır. Ancak morun koyu tonlarını küçük mutfaklarda kullanmanızı pek önermiyoruz. Moru kombinleyebileceğiniz renkler ise krem, beyaz, siyah, gri ve bej gibi renklerdir.

Yeşil Mutfak Dekorasyonu

Yeşil, huzurun, sakinliğin ve doğanın rengidir. Doğa denildiği zaman ise elbette aklınıza country tarzı mutfaklar gelir. Eğer country tarzı bir mutfak dizayn etmek isterseniz yeşil rengi mutfağınızda bolca kullanmalısınız. Bu rengi genellikle açık tonlarında tercih etmenizi tavsiye ediyoruz ancak koyu tonunu kullanacaksanız eğer oldukça dikkatli olmanızda fayda var. Açık renk kullanımında ise herhangi bir sınırlama yoktur.

Yeşil renk taş, ahşap ve tuğla gibi malzemelerle oldukça uyum sağlar. Yeşil rengi kombine edebileceğiniz alternatif renk seçenekleri olarak da beyaz, krem ve karamel renklerini kullanabilirsiniz.

Piramit Dekor ile Evinizde Fark Yaratmaya Hazır Mısınız? 

Ev dekorasyonunda fikir sahibi olmak ve evinizi dilediğiniz şıklığa ve rahatlığa kavuşturmak için Piramit Dekor‘un işinde uzman ekibinden destek alabilirsiniz. Siz de evinizde en şık banyo, mutfak ve giyinme odalarına sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz Keşif Formu’nu doldurarak evinizde baştan yaratmak istediğiniz alana dair bilgileri bizimle paylaşın. Ölçü, proje tasarımı ve bütçe planlamasının ardından projenizi kusursuz bir şekilde sizlere teslim edelim.

 

Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor
Call Now Button
tr_TRTurkish