Piramit Dekor Minimal Ev Dekorasyonu Fikirleri

Minimal Ev Dekorasyonu Fikirleri

Minimalist Ev Dekorasyonu Nedir?

Son zamanlarda sıkça minimalist tasarım, minimalist ev dekorasyonu, minimalist yaşam alanı gibi kavramları duymaya başladık. Hayatlarımızda oldukça yeri olan bu “minimalist” kavramı “Az, çoktur” felsefesinden çıkmış bir kavramdır. Kelime anlamı “en az, en düşük” olan minimalizm; hayatın her alanında sadeliği savunmaktadır ve müzikten resme kadar hemen hemen her sanat dalı bu akımdan yararlanmıştır. Az eşyanın da olabildiğince sade ve şık durduğunu savunan bu akıma talep de oldukça fazla.

Şehir yaşamının kargaşasından sıkılan ve stresli hayat koşullarından bunalan insanlar en azından evlerinde rahat hissetmek isterler. Bu nedenle yorucu hayat koşullarını geride bırakarak evlerinde huzur bularak dinlenmek herkesin en büyük isteği. Zaten hayatın karmaşasından bunalan bizler en azından evlerimizde karmaşa görmek istemiyoruz ve az eşya barındıran sade bir dekorla evimizi tasarlamak istiyoruz. Klasik avizeler, ağır halılar ve büyük biblolar minimalist düzende yerini hafif halılara, küçük ev aksesuarlarına ve modern avizelere bırakır.

Minimalist dekorasyon denge üzerine kurulu bir tasarımdır. Denge ve düzen evinize ne kadar hakimse o kadar rahat edersiniz. Ayrıca olabildiğince az eşya kullanıldığında eviniz kesinlikle daha derli toplu görünecektir. Derli toplu görünüm sayesinde daha sakin hissedersiniz. Evinizde ne kadar çok ferah ve boş alan varsa minimalizme o kadar yaklaşmış demektir.

Minimalist Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Minimalist bir ev tasarlamak istiyorsanız eğer yapacağınız ilk iş elinizdeki fazla eşyalardan kurtulmak olmalıdır. Sadeliğin ön planda olduğu tasarımda sadece ihtiyacınız olan eşyaları kullanmalısınız. Hele ki aksesuar kullanımında asla aşırıya kaçmamalısınız. Örneğin masanızın üzerinde en fazla iki tane eşya bulunmalı ve bu eşyalar göz hizasında olmalıdır.

Renk düzeni de minimalist tasarım için oldukça önemli bir detay. Evinizin tasarımı için bir rengi odak noktası olarak belirlemelisiniz. Aşırı ve uç renkler yerine; açık ve yumuşak renkler kullanmaya çalışın. Evin her yerinde bu renk tonunu kullanarak uyumu yakalayın.

Dengeyi ve düzeni sağlayabilmeniz için eşyalarınızı eşit şekilde yerleştirmelisiniz. Oda içerisinde 4 koltuk var ise aralarında eşit boşluk bırakarak konumlandırmalısınız. Koltukların arasında ise büyük bir sehpa kullanmanız idealdir. Sehpanın üzerinde ise olabildiğince minik ve az sayıda aksesuar bulundurabilirsiniz.

Minimalist Ev Dekorasyonu Fikirleri

Minimal bir ev tasarlamak için işe az eşya kullanarak başlamalısınız. Çok eşya bulunan bir salon ya da herhangi bir oda karmaşık görünür ve bu durumda minimalizmden uzaklaşmış olursunuz. Sadelik, denge ve düzen minimalist tasarımın altın kurallarıdır.

Minimalizmde siyah-beyaz-ahşap renk üçlüsünden oluşan uyumunu göz ardı etmemelisiniz. Bu renklerden birini odak noktası yaparak dekorun geri kalanını diğer renklerle oluşturabilirsiniz. Bu üç rengin nasıl hem çok sade hem de çok şık durduğuna inanamayacaksınız.

Mobilya ve Aksesuarlara Dikkat

Mobilya seçiminde de seçici davranmanız gerekmektedir. Renk uyumunu mobilya seçerken de göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin duvarlarınız beyaz ise mobilya seçiminiz de gri, pastel ya da toprak tonlarında olabilir.

Mobilyalarınızı da karar verdikten sonra sıra aksesuar seçiminize geliyor. Minimalist tasarımda sadelik ön planda evet, fakat bu hiç aksesuar kullanmamalısınız anlamına gelmiyor. Küçük aksesuarlar kullanacaksanız aşırıya kaçmamanızı öneriyoruz. Ancak odak noktası yapmak ya da vurgulamak istediğiniz bir yerde büyük aksesuarlar kullanabilirsiniz. Örneğin boş olan bir duvarınıza büyük bir tablo asarak duvarı odak noktası haline getirebilirsiniz.

Doğal Malzemelerden ve Doğal Işıktan Yararlanın

Evinizde doğal malzemelere yer açın. Bambu, hasır, cam, taş ve ahşap gibi doğal malzemeler kullanarak evinizin havasını değiştirin.

Perdelerinizi açık renk seçerek evinize ışık girmesini sağlayın. Unutmayın en iyi aydınlatma doğal ışıktır. Aydınlatma demişken minimalist tasarımda modern avizeler tercih etmelisiniz. Avize kullanımının yanı sıra tercih edeceğiniz spot ışıklar da minimal ev dekorasyonunun bir parçası olarak karşımıza çıkıyor.

Piramit Dekor ile Evinizde Fark Yaratmaya Hazır Mısınız? 

Ev dekorasyonunda fikir sahibi olmak ve evinizi dilediğiniz şıklığa ve rahatlığa kavuşturmak için Piramit Dekor‘un işinde uzman ekibinden destek alabilirsiniz. Siz de evinizde en şık banyo, mutfak ve giyinme odalarına sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz Keşif Formu’nu doldurarak evinizde baştan yaratmak istediğiniz alana dair bilgileri bizimle paylaşın. Ölçü, proje tasarımı ve bütçe planlamasının ardından projenizi kusursuz bir şekilde sizlere teslim edelim.

 

Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor
Call Now Button
tr_TRTurkish