Ev Dekorasyonunda Aydınlatmanın Önemi

Ev Dekorasyonunda Aydınlatmanın Önemi

Evinizi dekore ederken aydınlatma işlemine oldukça dikkat etmelisiniz. Aydınlatma bazılarınıza göre çok önemsiz bir detaymış gibi gelse de aslında evinizin tüm atmosferini değiştirebilecek bir güce sahiptir. Eğer yanlış ışıklandırma yaparsanız mobilyalarınızın renkleri bile ortaya çıkmayabilir. Sadece mobilyalarınızın değil, evinizde kullandığınız bütün aksesuarların ve eşyaların renkleri, ortamda bıraktığı etki, sizde ve misafirlerinizde bıraktığı his bile aydınlatmaya göre değişebilir.

Yanlış aydınlatma sadece eşyalarınızın görüntülerini etkileyen bir faktör olmamakla birlikte sizi de psikolojik ve fizyolojik yönden olumsuz etkileyebilir. Çok ama çok yorgun olduğunuz bir günün sonunda yanlış renkte bir ışığın olduğu bir odada dinlenmeye çalıştığınızı hayal edin. Kötü ışık, yanlış açı ya da yanlış ışık rengi sizi daha fazla yoracak ve dinlemenize müsaade etmeyecektir. Başka bir senaryoda kitap okumak istediğinizde yanlış aydınlatma gözünüzü yorarak göz hastalıklarını da beraberinde getirebilir. Bütün bu fizyolojik etkiler size kendinizi kötü hissettirir ve otomatik olarak psikolojik açıdan da olumsuz etkilenirsiniz. Bu nedenle evinizdeki aydınlatmanın önemli olmadığını düşünüyorsanız hemen bu yanlıştan dönmenizi ve aydınlatmaya gereken özeni göstermenizi öneriyoruz.

Aydınlatma Türleri

Genel aydınlatma

Salonunuzu ya da odanızı bütün olarak aydınlatmak için kullandığınız avizelere ve lambalara genel aydınlatma denir. Alanın içindeki eşyaları daha rahat görmenizi, daha kolay hareket etmenizi sağlar ve genel tarzınızı yansıtır. Genel aydınlatmalar tavana montajlanmış spotlar, sarkıtlar ve avizelerden oluşur.

Görev aydınlatma

Görev aydınlatma ortamın tamamını değil; sadece bir kısmını aydınlatmak için kullanılır. Bazen yaptığınız bir işi daha iyi görmek için ekstra ışığa ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada ortamı aydınlatmak için parlak ışık kullanmanız gerekir. Okuma ışığı ya da masa lambası gibi pratik aydınlatma çözümlerine bu noktada ihtiyacınız olabilir. Bu ışıkları odanın etrafına dağıttığınız takdirde iyi aydınlatılmış bir alan oluşturmanız mümkün.

Dekoratif aydınlatma

Evinizi aydınlatırken biraz da canlılık katmak için farklı dekoratif modelleri olan avizeler ya da lambalar tercih edebilirsiniz. Özel avizeleri, şık duvar aplikleri ve farklı tarzda spot ışıkları dekoratif aydınlatma içerisinde düşünebilirsiniz.

Vurgulu aydınlatma

Vurgu aydınlatması sadece belirli bir noktayı aydınlatmak için kullanılır ve ilgi çekici bir atmosfer yaratır. Odanızda çok sevdiğiniz bir sanat eseri ya da vurgulamak istediğiniz bir mobilyanız varsa vurgu aydınlatmadan yararlanabilirsiniz.

Girdiğiniz ortamlarda fark edeceksiniz en çekici olan ortamlarda vurgulu aydınlatmalar kullanılmıştır çünkü bu ışıklar farklı ışık katmanları oluşturarak birlikte uyum içerisinde çalışır.

İyi Bir Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Aydınlatma planı yapın

Evinizi doğru bir şekilde aydınlatmak istiyorsanız ilk olarak dekorasyonunuzu yaparken bir aydınlatma planı da yapmanız gerekir. Öncelikle nerelerde hangi tür aydınlatma kullanacağınıza karar vermelisiniz. Aydınlatma türüne karar verirken aynı zamanda ışık miktarını da belirlemelisiniz.

Aydınlatma oranını iyi ayarlayın

En güzel aydınlatmanın güneş ışığı olduğunu unutmayın. Eviniz güneş ışığını alıyorsa çok şanslısınız demektir. Bu durum aydınlatma konusunda pek de zorlanmayacağınız anlamına gelir. Güneş ışığı alan bölgelerde daha doğal ve az ışık tercih etmelisiniz çünkü zaten odanın içerisi dışarıdan gelen ışıkla yeteri kadar aydınlık olacaktır. Ancak kapalı bir alandaysanız ve odanız yeteri kadar ışık almıyorsa bu alanı aydınlatmak için daha fazla efor sarf etmelisiniz. Uzun ve karanlık koridorlar için ekstra aydınlatma kullanmanız gerekirken güneş ışığı alan odalar için bu kadar aydınlatmaya gerek duymazsınız. Bu nedenle aydınlatma oranını iyi ayarlamanız gerekir.

Farklı aydınlatma türlerini kullanın

Evinizde sadece avize kullanmanız gerektiğini düşünmeyin. Tavan lambası, ayaklı lamba veya abajur gibi çeşitli ışık kaynakları kullanarak da aydınlatma noktasında çeşitlilik yaratmak mümkün.

Piramit Dekor ile Evinizde Fark Yaratmaya Hazır Mısınız? 

Ev dekorasyonunda fikir sahibi olmak ve evinizi dilediğiniz şıklığa ve rahatlığa kavuşturmak için Piramit Dekor‘un işinde uzman ekibinden destek alabilirsiniz. Siz de evinizde en şık banyo, mutfak ve giyinme odalarına sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz Keşif Formu’nu doldurarak evinizde baştan yaratmak istediğiniz alana dair bilgileri bizimle paylaşın. Ölçü, proje tasarımı ve bütçe planlamasının ardından projenizi kusursuz bir şekilde sizlere teslim edelim.

Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor
Call Now Button
tr_TRTurkish