Banyo Tadilatı nasıl yapılmalıdır?

Banyo Tadilatı Nasıl Yapılmalıdır?

 

Evin en çok kullanılan bölümlerinden bir tanesi tartışmasız banyolardır. Bu kadar sık kullanılması ise banyoların diğer ev bölümlerine göre nispeten daha çabuk yıpranmasına yol açar. Temiz tutulması insan sağlığı oldukça önemli olduğu için de banyolarda pek çok kimyasal madde kullanılmaktadır. Bunun dışında suyla da yoğun temashalinde olması nedeniyle banyolarda rutubet sorunuyla da sık sık karşılaşılabilmektedir. Dolayısıyla, banyo tadilatı en çok tercih edilen çözümlerden bir tanesi olmaktadır.

Banyo için tadilat yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey elbette çalışılacak firmadır. Hizmet alacağınız yerin güvenilir bir firma olmasından ve tadilat yaparken banyonun temel yapısına zarar vermeyeceğinden emin olmak gerekmektedir. İlk olarak, tadilat yapılacak bölüm için bir keşif çalışması yapılmalıdır. Tadilata başlamadan önce çalışma bölümü dışında yer alan bölümler varsa koruma altına alınır. Eğer tadilat için kırım işlemi gerekiyorsa öncelikle çalışma saatlerine karar verilmelidir. Bu saatler çevreyi rahatsız etmeyecek aralıkta olmalıdır.

Kırım ve zemin seramiklerinin sökülmesi işleminden sonra su ve elektrik tesisatına herhangi bir zarar vermeden yenilemesi yapılır. Tadilatta kırım gerçekleştirilmeyecekse, fayanslar için kabarma kontrolü ve ardından astarlama işlemi gerçekleştirilir. Tadilat işlemi sonrasında ise sıva, sap ve izolasyon uygulamaları yapılır. Bu işlemler sağlamlık amacıyla iki kez tekrarlanmaktadır. Son olarak harç ile yapıştırma gerçekleştirilir. Fayansın derz dolum işlemi yapılmadan 24 saat beklenmelidir. İşlem sonrasında eksik kalan banyo montajları yapılır ve iş teslim edilir.

Banyo Tadilatının Çeşitleri Nelerdir?

Banyoda tüm bölgeye tadilat uygulanmayacaksa eğer asıl ihtiyacın ne olduğu belirlenmelidir. Banyo tadilatları genel anlamda fayans ve derz işlemi, klozet değişimi, duşakabin değişimi, silikon yenilenmesi, ayna ve lavabo yenilenmesi ve duvar renk, desen değişimi olarak 6 çeşittir. Banyonuzun tadilat ihtiyacının ne olduğuna karar verdikten sonra tadilat işlemleri kolaylıkla başlatılabilmektedir. Lavabo ve duvar tasarımları genellikle banyonun daha estetik durması için tercih edilirken; fayans, duşakabin ve klozet tadilatları ise yenileme amaçlı yapılmaktadır.

Banyo Tadilatı Kaç Gün Sürer?

Tadilatın konusuna ve şekline karar verdikten sonra çalışmak istediğiniz firmaya isteklerinizi anlatarak tadilatın kaç gün süreceği hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Tadilat işlemini hafta sonlarına denk getirmemeye özen göstermelisiniz. Çevredekileri rahatsız etmemek ve duyarlı olunabilecek çalışma saatleri seçmek ise yine sizin yararınıza olacaktır. İş tesliminin kaç günde gerçekleştirileceği çoğunlukla banyonuzun metrekaresine bağlıdır. Yine de ortalama 2 gün tadilat ve derz için 24 saat bekleme işlemi göz önüne alındığında iş teslimi en az 3 gün sürebilmektedir.

Banyo Tadilatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tadilat işlemine başlamadan önce tam olarak ne istediğinize kesin olarak karar vermelisiniz. Birden çok tadilat işlemi gerçekleştirilecekse eğer bunları en doğru sıraya koymak önem arz etmektedir. Banyonuzda bulunan hangi parçaların tadilat gerektirdiğini, eklenecek ya da çıkartılacak herhangi bir parça olup olmadığını çalıştığınız firmayla net bir şekilde paylaşmanız gerekmektedir. Buna ek olarak malzeme seçimi de oldukça önemlidir. Malzeme seçimleri genelde bütçeyle doğru orantılı olarak artar. Kalitesiz bir malzeme kullanılmasına müsaade etmek, kısa vadede sizlere tekrar tadilat gereksinimi doğurabilmektedir. Özellikle yapıştırıcıların, yalıtım malzemelerinin ve fayansların kalitesi doğru bir tadilat için çok önemlidir.

Piramit Dekor ile Evinizde Fark Yaratmaya Hazır Mısınız? 

Ev dekorasyonunda fikir sahibi olmak ve evinizi dilediğiniz şıklığa ve rahatlığa kavuşturmak için Piramit Dekor‘un işinde uzman ekibinden destek alabilirsiniz. Siz de evinizde en şık banyo, mutfak ve giyinme odalarına sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz Keşif Formu’nu doldurarak evinizde baştan yaratmak istediğiniz alana dair bilgileri bizimle paylaşın. Ölçü, proje tasarımı ve bütçe planlamasının ardından projenizi kusursuz bir şekilde sizlere teslim edelim.

 

Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor
Call Now Button
tr_TRTurkish